sabit_kanatli_panjur       cephe_panjuru   menfez

İstediğiniz renkte, şekil yada ebatta  alüminyum malzemeden imal, eloksal ve elektrostatik fırın boyalı sağlam ve kaliteli banyoda, wcde, iç ve dış mekanlarda kapı ve pencerelerde, havalandırma kanallarında yağmura, kara, güneşe karşı dayanıklı olmasını istediğiniz dış cephelerde rahatlıkla kullanabileceğiniz menfezler, panjurlar ve anemostadlar.

Yapı Havalandırma da.

  transfer_menfezi  kare_anemostadhava_panjuru  boyalı_renkli_menfez


Menfez nedir? Çeşitleri nelerdir? Seçimi nasıl yapılmalıdır?

Bir havalandırma sisteminin en son unsurudur. Bulunduğu mahal içine gelen besleme ya da kullanılan havanın toplanmasını sağlayan elemanlara denir. Menfezlerden genel olarak beklenenler şunlardır:

- Gerekli hava debisini vermesi,
- Havanın mahal içinde yayılmasını sağlaması,
- Rahatsız edici hava akımları oluşturmaması,
- Havayı doğrudan toplayıcı menfezlere göndermesi,
- Gürültü oluşturmaması,
- Mimari tasarımının ve estetiğinin uygun olması.


Menfezler havanın akış yönüne göre şu şekilde sınıflandırılabilir.

Dağıtıcı menfezler: Genellikle şartlanmış havayı mahal içine veren menfezlerdir. Değişik tip ve ebatlarda ihtiyaca uygun imal edilir.

Toplayıcı menfezler: Genellikle mahal havasını veya mahal havasının çok kirli ve sıcak bir bölümünü mahalden emen menfezlerdir.

Transfer menfezleri: Genellikle duvarlara ve kapılara konulan ve havanın artı basınçlı bir mahalden komşu mahale geçmesini sağlayan menfezlerdir.

Lineer menfezler: İnce ve uzun menfez tiplerine verilen isimdir. Özellikle fancoil üstlerinde, bilgisayar odalarındaki yükseltilmiş tabanlarda, konferans salonu, bekleme salonu gibi geniş mahallerde havalandırma menfezi olarak, yüzme havuzu kenarlarında ızgara olarak ve daha birçok amaçla kullanılır. Lineer görünüm istenen ortamlar için birçok elemanın birleşmesiyle metrelerce uzunlukta menfez elde edilebilmektedir.

Menfez Seçimi

Menfez seçimi ve yerleşimi için aşağıdaki yol izlenebilir:
. Her hacme üflenecek hava miktarı belirlenir.
. Her hacme konulacak menfez sayısı ve tipi belirlenir. Bunun için gerekli hava miktarı, atış için kullanılacak mesafe, düşme mesafesi, yapının karakteristikleri ve mimari yapı göz önünde tutulur.
. Menfezler oda içinde havayı mümkün olduğunca homojen ve düzgün olarak dağıtabilecek bir biçimde yerleştirilir.
. Üretici kataloglarından hava miktarı, çıkış hızı, dağıtım biçimi ve ses düzeyi gibi performans bilgileri kontrol edilerek uygun boyutta menfez seçilir.

renkli_gemici_anemostad  boyalı_kare_anemostad      gemici_anemostad     slot_difuzor

Gemici, Kare, Yuvarlak yada Liner Anemostadlar

Yapı Havalandırma da.

Difüzör ( Anemostat ) nedir? Çeşitleri nelerdir? Seçimi nasıl yapılmalıdır?

Besleme havasını farklı yönlerde ve düzlemlerde dağıtan hava çıkış elemanlarına difüzör denir.

Aşağıdaki şekilde sınıflandırılabilir.

Kare tavan difüzörleri:

Teknik özellikleri bakımından haddelenmiş alüminyum profilden imal edilir. 1, 2, 3 ve 4 yönlü, kare veya dikdörtgen yapılabilir. Dampersiz ve zıt açılır damperli yapılır. Standart imalat, doğal renkte eloksallıdır. İstendiğinde anolog renklendirme, selülozik veya sentetik fırın boya yapılmaktadır.

Yuvarlak tavan difüzörleri:

Yuvarlak tavan difüzörleri çok miktarda hava üflemeye elverişlidir. Havanın en iyi şekilde yayılmasını sağlar. Hava çıkış sesi ve direnci diğer tiplere göre daha azdır.

Gemi difüzörleri:

Genellikle gemilerde tercih edildiğinden bu adla anılır.

Lineer difüzörler:

Yönlendirici kanatlarla, düşey veya yatay hava akışı sağlanabilir. Hava miktarının ayarı, hava akışını doğrultan damperle yapılmaktadır. Çok bölmeli difüzörlerde, her bölüm ayrı olarak ayarlanabilir. İstenildiğinde; yan kapakları ile (montajlı veya ayrı) bir de plenum kutusu ile verilmelidir.

Anemostat Seçimi

Anemostat seçimi ve yerleşimi için menfez seçiminde olduğu gibi aşağıdaki yol izlenebilir:

. Her hacme üflenecek hava miktarı belirlenir.

. Her hacme konulacak anemostat sayısı ve tipi belirlenir. Bunun için gerekli hava miktarı, atış için kullanılacak mesafe, düşme mesafesi, yapının karakteristikleri ve mimari yapı göz önünde tutulur.

. Anemostatlar oda içinde havayı mümkün olduğunca homojen ve düzgün olarak dağıtabilecek bir biçimde yerleştirilir.

. Üretici kataloglarından hava miktarı, çıkış hızı, dağıtım biçimi ve ses düzeyi gibi performans bilgileri kontrol edilerek uygun boyutta anemostat seçilir.         ANA SAYFA          HAKKIMIZDA         GALERİMİZ           ÜRÜNLERİMİZ           İLETİŞİM